Jdi na obsah Jdi na menu
 


12:09 - so 1.3

1. 3. 2008

Do Čech dorazila vichřice, strhává střechy domů

Spadlá střecha domu v ulici Pod Zámečkem v Hradci Králové foto: Pro Novinky Blanka Divíšková

Českou republiku od západu zasáhla v sobotu dopoledne silná bouřka a vichřice, která láme stromy a strhává střechy. Na mnoha místech nejde proud, výpadky způsobily zřejmě blesky. Vítr strhává předměty a také střechy. V Nejdku spadla střecha paneláku na auta, o střechu přišly i domy v Praze či Hradci králové. V Líbeznicích u Prahy zabil spadlý strom jedenáctiletou dívku.

1. 3. 2008 09:31 - 1. 3. 2008 11:13 Aktualizováno - KARLOVY VARY

„Máme spoustu výjezdů," řekl Právu bez upřesnění počtu operační důstojník krajských hasičů.

Podle svědků v Kolové na Sokolovsku vítr utrhl plechovou střechu z místního obchodu, ta nyní zasahuje do silnice a komplikuje dopravu. „V Nejdku spadla střecha z paneláku na auta, je to asi zatím nejzávažnější problém,“ řekl Právu mluvčí hasičů František Petr.

V Plzni úředníci lidem doporučili, aby vůbec nevycházeli ven.

V ulici Malkovského v Praze Letňanech strhl vítr střechu.:. V ulici Malkovského v Praze Letňanech strhl vítr střechu.

 

V Líbeznicíh u Prahy zabil spadlý strom jedenáctileté dítě. Strom spadl také na budovu dětského domova v Dolních Počernicích. Vichr také strhl střechu z domu v Letňanech a hasiči dům evakuují.

Vážná situace je také na rychlostní silnici z Liberce na Prahu. Na silnici spadl strom a dálnice je zablokovaná. Mnozí řidiči se otáčejí přímo na dálnici.

Spadlý stožár vysokého napětí na rychlostní silnici z Liberce do Prahy.:. Spadlý stožár vysokého napětí na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Foto. Pro Novinky Anti52

Na jihu Čech je vichřice zatím pouze na Šumavě. U Vyššího Brodu spadly čtyři stromy, dva z nich museli hasiči odklízet ze silnice na Loučovice. Také v Milevsku mají hasiči problémy se spadlými stromy. Jeden poškodil hřbitovní zeď a zatarasil silnici. Další popadané stromy jsou hlášeny ze Strakonicka a Písecka.

Dále čtěte:
Padající strom vážně zranil jedenáctileté dítě
Déšť rozvodnil řeky, některé dosáhly třetího stupně

Východní Čechy tlaková níže Emma zasáhla jen okrajem, přesto se od rána zvedají hladiny řek a sílí vítr, především v nárazech na hřebenech hor. Přesto v časných ranních hodinách na Sněžce nepřekračoval vítr rychlost 100 kilometrů za hodinu.

Bez proudu je 100 000 lidí

Na severu Moravy jsou kvůli řádění silného větru stovky domácností bez proudu. Jak Právu řekl regionální mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča, na Novojičínsku je kvůli poruše na vysokém napětí bez elektřiny kolem tisíce odběrných míst.

Několik poruch řeší energetici také na nízkém napětí ve Frýdlantu nad Ostravicí, Nošovicích a Ostravě. „Tam se jedná o desítky odběrných míst,“ dodal.

Jihočeský kraj se také potýká s výpadky elektřiny. Tisíce domácností jsou bez produ, když energetická společnost EON registruje asi 50 různých poškození. Potrvdil to Právu Vladimír Vácha z firmy EON. Potíže jsou především na Táborsku, Jindřichohradecku a Pelhřimovsku.

„V Karlovarském kraji je v současné době bez el. proudu 80 000 až 100 000 lidí. To představuje 40 000 odběrných míst. Na Plzeňsku o něco méně. Vážná situace je na jihu Šumavy a na Tachovsku. V terénu máme všechny posily,“ upřesnil pro Právo západočeský mluvčí ČEZ Martin Sobotka.

„Lidé by se měli připravit na to, že druhá vlna vichřic nás čeká v noci ze soboty na neděli. Proto by si měli vytvořit potřebné zásoby potravin a vody,“ dodal mluvčí.

Déšť zvedá hladiny

Déšť také v ČR rozvodnil menší toky. V Plzeňském kraji vystoupaly hladiny na čtyřech tocích na první až třetí stupeň povodňové aktivity. V Karlovarském kraji jsou řeky zatím v normálu ale voda tam také stoupá.

Vichřice do ČR míří z Německa, které zasáhla v noci. Podle tamních meteorologů ale byla slabší, než očekávali.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář